18 Temmuz 2013 Perşembe

Scrum'da Hayat Kurtaran İpuçları-1: Grooming Toplantıları

Scrum için anlatması ve öğrenmesi kolay, uygulaması ve uzmanlaşması zordur derler. İlginçtir ki internette 5 dakikada Scrum isimli birçok yazı ve sunuma rastlayabilir, çok rahatlıkla Scrum hakkında kısa zamanda fikir sahibi olabilirsiniz, Hatta biraz daha detay için Scrum Rehberini Türkçesinden okuyabilir (Türkçe çevirisi için Scrum Turkey'e teşekkür ederiz) ve Scrum'ın nasıl işlediğini resmi ağızlardan öğrenebilirsiniz. Zaten gücünü anlaşılması basit oluşundan aldığını söylememiz yalan olmaz. Ancak diğer tüm empirik -yani deneyimlerle sabit- yöntemlerde olduğu gibi Scrum'da da uygulama sırasında türlü problemlerle karşılaşırsınız. Kitabına göre uygulamaya çalışırken neden bu kadar zorlandığınızı sorgularsınız. Denersiniz, yanılırsınız, sonra bir kez daha denersiniz. "Mevcut işleyişi ve durumu gözlemle ve aksayan yönleri iyileştirip kendinize uyarla (inspect & adapt)" felsefesi ile Scrum uygulamanızı adım adım iyileştirmeye çalışırsınız.

Elbette zaman içinde daha başarılı ve daha olgun bir Scrum işleyişine sahip olursunuz. Ancak sorunlar ne yazık ki bitmez. Biz de seneler süren Scrum uygulamamız esnasında türlü sorunlarla karşılaştık, türlü iyileştirme noktaları bulduk, kimini başarıyla iyileştirdik, kiminde de başarısız olduk. Ama hiç yılmadan hep denedik.

Bu deneyimler ışığında, zaman zaman bana "Scrum uygulaması sırasında deneyimlediğiniz, uyguladığınızda çok işinize yarayan yöntemler ve ipuçları var mı?" diye soruyorlar. Ben de "evet var!" diye cevap veriyorum, ve paylaşmaktan büyük zevk alıyorum.

Aşağıda kısaca değineceğim yöntemler yeni değil, bizim bulduğumuz şeyler hiç değil. Yani biz icat etmedik. Ancak bu uygulamalar -dünyada bu yöntemleri uygulayan birçok takım gibi- bizim için de olumlu etki yaratmış, Scrum uygulamasında büyük iyileştirme yapmamızı sağlamış, verimliliğimizi, çevikliğimizi ve başarı oranımızı arttırmıştır. Sizin için aynı etkiyi yapacağını garanti edemem, ancak denediğinizde faydasını göreceğinize eminim.

Grooming Toplantıları

Planlama toplantılarınız saatler sürüyor ve bir türlü bitmiyor mu? Planlama toplantısında bir çok hikayeyi ilk kez mi görüyorsunuz? Planlama toplantısında ilk kez gördüğünüz hikayelerin çözümü için bir de tasarımı mı yapmaya çalışıyorsunuz? Tasarım için önceden hazırlanmanız şartken şimdi hemen mi karar vermeniz gerekiyor? Ürün sahibi hikayeleri size anlatırken birçok açık noktaya mı rastlıyorunuz? Ürün sahibinin planlama toplantısına getirdiği hikayeler çok büyük ve parçalanması mı gerek? Planlama toplantısı sırasında verdiğiniz efor tahminleri (effort estimations) bir türlü tutmuyor, hatta arada ciddi sapmalarla mı karşılaşıyorsunuz? Planlama toplantısı sonrası ilk işiniz hikayedeki açık noktaları belirlemek için yeni toplantılar ayarlamak mı oluyor?

Grooming toplantıları yaparak bir nebze bu sorunlara güle güle diyebilirsiniz.

Grooming toplantıları, ürün sahibinin ürün iş listesindeki maddeleri, geliştirme takımı ile tartışabilmek, onların fikirlerini alabilmek için düzenlediği gayri resmi toplantılardır. Resmi Scrum Rehberinde toplantılar başlığı altında geçmezler, ancak ürün sahibi tarafından sıklıkla düzenlenirler. Toplantı süresi geliştirme takımının Sprint içindeki kapasitesinin %10'unu geçmemelidir. Biz 2 haftalık Sprint koşarken her hafta çarşamba günleri 3'er saat şeklinde yapıyorduk. Mitch Lacey'in yazılarında 2 hafalık Sprint'in 2. haftası pazartesi, salı ve çarşamba günleri,  toplamda 1-6 saat süre ile yapılması öneriliyor.

Grooming toplantılarında ürün sahibi takımın önüne gelecekte çıkması muhtemel hikayeleri getirir. Onlara anlatır ve fikirleriniz sorar. Takım sorular sorarak, tasarımlar yaparak, tartışarak hikayeleri netleştirmeye ve açık noktaları bulmaya çalışır. Ürün sahibi takımdan "story point" şeklinde efor tahmini isteyebilir. Efor tahmini için geçmiş tahminler açılır ve takımın karşılaştırma yapabilmesi sağlanır. Mevcut tahminleri hikayeler netleştikçe takımca bu toplantılarda güncellenebilir.

"Ben Facebook gibi bir site istiyorum" diye özetlenebilecek türden bulanık hikayeler bile takımın önüne gelebilir. Takım bunu yeni hikayelere parçalar ve soruları ile ürün sahibine yol gösterirler. Ürün sahibi çok büyük bir ihtimal grooming toplantısında çıkardığı soruların bir kısmını müşteriye soracaktır. Bir sonraki grooming toplantısında aynı konu tekrar gündeme gelebilir ve cevaplanmış sorular takımla paylaşılabilir.

Ürün sahibi olmak çok yönlü düşünebilmeyi ve iyi analiz yeteneğine sahip olmayı gerektirir. Yoğunluktan dolayı ürün sahibi bazı görevleri için geliştirme takımından bazı iş analistlerinden ya da yazılımcılardan yardım isteyebilir. Grooming toplantılarında bunlar da konuşulur ve planlanır. Böylece planlama toplantısında ürün sahibi, bazı hikayeleri kendisine yardımcı olan takım elemanının yardımı ile takıma anlatır.

Grooming toplantıları sayesinde planning toplantılarında takımın karşısına daha önce görmediği bir hikaye çok büyük bir olasılıkla çıkmaz. Tasarım gerektiren hikayeler üzerinde takım daha önce kafa yorduğundan planlama sırasında çok büyük bir vakit harcanmaz. Takım daha net efor tahminleri verir. Ürün sahibi muğlak detaylara boğulmaz, takım cevabı belirsiz sorularla ürün sahibine gitmez çünkü açık noktalar önceden kapanmıştır. Planlama toplantısı çok daha verimli geçer, ve zamanında biter.

Sonuç

Grooming toplantıları bizim Scrum uygulamamızı dramatik bir şekilde iyileştirdi. Büyük sorunlar yaşadığımız planlama toplantılarını çok daha verimli yapabilmemizi sağladı. Toplantı ile geçirdiğiniz vakit bize kat be kat verimlilik olarak geri döndü. Bu toplantıdan en çok da ürün sahibi faydalandı. Herşeyi tek başına düşünmenin getirdiği ağır yükten kurtulup takımın yardımını almış oldu. Müşteriye daha çok soru ile gidip açık noktaları önceden gidermiş oldu.

"Scrum'da hayat kurtaran ipuçları" yazı serisinin ilkinde Grooming toplantılarından bahsettik. Serinin gelecek yazılarında daha farklı ipuçlarını sizinle paylaşmaktan büyük keyif alacağım.

0 yorum:

Yorum Gönder

Template developed by Confluent Forms LLC; more resources at BlogXpertise