24 Temmuz 2013 Çarşamba

Proje Takımlarından Şampiyon Takımlara


Bir futbol kulübü düşünün. Elinde sabit bir takım bulunmasın. Aksine, elinde birden fazla takım oluşturabilecek sayıda futbolcu olsun. Kalecisinden liberosuna tüm futbolcular bir havuzda bulunsun. Maça çıkacakları zaman kulübün antrenörü havuzdan belli sayıda futbolcu çeksin ve sadece o maç için bir takım oluştursun. Takım oluşturmak çok basit aslında. Maçın zorluğuna göre belirleyebildiğimiz kalitede bir kaleci, libero, forvet, sağ ve sol bekler, orta saha oyuncuları ve oyun kurucular, vesaire vesaire. Sayı belli, nitelik belli. 11 kişiyi oluşturup takımı maça çıkarsın.

Takımın maçı kazanma ihtimali var mı? Elbette var. Maç zayıf takımlarla yapılacaksa, takım elemanları kaliteli ve deneyimli ise, pek tabi mümkün. Ancak genele vurduğunuzda çok düşük bir ihtimal.

Nedenleri çok basit. Toplama takımla maç kazanılmaz çünkü futbol bir takım oyunudur ve birbiri ile ahenk içinde çalışan, yardımlaşan, birbirlerinin açıklarını kapatan, beraber antreman yaparak yeteneklerini beraber geliştiren kişilerden oluşur. Takım olmak için disiplin, ortak kültür şarttır. Maçı kazanmak için birinci dakikadan son ana kadar disiplini bozmamalısınız, zira ipin ucu bir kaçarsa gol yemek içten bile değildir. Takım olmak için mutlaka beraber çalışmak, birbirinden gözü kapalı emin olmak gerekir. Uzun süre aynı takımda koşturan futbolcular ortak ahengi yakalayabilirler.

Toplama takımlar ise, futbolcuların yetenekleri her ne olursa olun, ortak ahenkten yoksundur. Takımın ortak değerleri ya yoktur ya da oluşamamıştır. Her futbolcu ayrı telden oynamaya başlar. Yardımlaşma azalır. Her futbolcu takımın başarısından ziyade kendini gösterme peşindedir. Paslaşma azalır, iletişim azalır. Hatta zaman zaman bireysellik nedeniyle gerginlikler oluşur. Aynı takımdaki futbolcular birbirlerini beğenmezler ve acımasızca eleştirirler. Ve tabiki yenilgide herkes birbirini suçlar.

Yazılım takımların futbol takımlarına bu açıdan çok benzediğini belirtmeliyim. Proje bazlı oluşturulan sanal takımların toplama futbol takımlarından bir farkı bence yok. Deneyimli, yetenekli ve ne yapacağını bilen takım elemanları ile bir yere kadar başarılı olunabilir. Buna itirazım yok. Ancak şu kadar yazılımcı ile ben bu projeyi bitiririm der ve o proje için bir takım oluşurursanız, büyük bir risk aldığınızı bilmelisiniz. Başarısızlık anında yazılımcılardan çok bu riski kabul edenleri suçlamalısınız.

Agile felsefesinde yapılması önerilen ve başarısı çoğu alanda defalarca kez kanıtlanmış yöntem ise, projelerden bağımsız, farklı konularda uzmanlaşmış (cross functional) bireylerden oluşan takımlar oluşturmak ve takımları projelere değil, projeleri takımlara vermek. Hemen "peki bu kaynak kaybı olmaz mı" diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Yanıtım basit: kesinlikle olmaz. Bir takım birden fazla projeyi yürütebilir. Önemli olan yazılım takımının ortak değer, disiplin, deneyim ve kültür oluşturmuş olmasıdır. Sağlam bir yazılım kültürüne sahip takımlar ise projeleri başarıyla alır ve bitirirler. Böyle takımlar oluşturabilmek için de takım yapısına çok müdahale etmeden güven ilişkisi oluşturmak ve takımın devamlılığını sağlamak şarttır.

Burada bir başka önemli nokta ise projelerin ve görevlerin belli kişilere atanmamış olması gerekliliğidir. Proje ve görevler bireyler tarafından değil, takım tarafından alınır ve bitirilir. Bugün A kişisi, yarın B kişisi aynı işte çalışabilir. Takım elemanları kendi kendine organize olmalı (self-organize) ve projeyi bitirmek için ne gerekiyorsa beraber yapmalıdır. Böylece sonunda elde edilen başarı bireylerin değil, takımın olacaktır.

Şampiyon takımlar oluşturmanız dileğiyle...

0 yorum:

Yorum Gönder

Template developed by Confluent Forms LLC; more resources at BlogXpertise