13 Mart 2013 Çarşamba

İmkansız nasıl başarılır?

"Biz on yıl içinde aya gitmeyi ve diğer şeyleri yapmayı seçtik. Kolay oldukları için değil, aksine zor oldukları için, bu amacın sahip olduğumuz enerji ve yetenekleri düzenlememize ve değerlendirmemize hizmet edeceği için, bu kabul etmek istediğimiz, ertelemek istemediğimiz, kazanmaya niyet ettiğimiz türden bir meydan okuma olduğu için seçtik."
John F. Kennedy, 12 Eylül 1962 (İngilizce orijinal metin, Türkçe Tercümesi)
Kennedy'nin üstteki sözünü her okuyuşumda tüylerim diken diken oluyor, ve bir kez daha hayret içinde kalıyorum. Kennedy öylesine büyük bir vizyon çiziyor ki, ilk duyulduğunda birçok Amerikalı için imkansız gibi geldiğine eminim. Ancak çizdiği vizyon koca bir milleti tek bir hedef üzerine odaklıyor ve 60'lı yıllar bitmeden tam da dediği gibi 21 Temmuz 1969'da (6 yıl 10 ay 8 gün sonra) ay yüzeyine ilk insan ayak basıyor.
"Dünya üzerinde öğrenme, öğretme ve başarma kabiliyetine sahip mühendisler yetiştirmek. Bilim ve teknolojiyi sosyal feraha dönüştürmede liderlik etmek."
Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Vizyonu, 1999-2000 (ppt)
Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, 2000 senesinde eğitimde mükemmellik vizyonu çerçevesinde sürekli kalite arttırma çalışmaları neticesinde, Avrupa genelinde Avrupa Kalite Ödülü'ne başvuran ve finale kalan ilk yüksek öğrenim kurumu olmuştu. Yıllarca Nüket Yetiş önderliğinde sürdürülen, tüm öğretim görevlilerinin, tüm çalışanların ve öğrencilerin desteğiyle yürütülen çalışmalar meyvesini vermiş, birinci olunamasa bile finale kalarak bir kamu kurumunun neler başarabileceğini tüm Türkiye'ye ve Avrupa'ya göstermişti. Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesindeki bölümler, her biri Türkiye sıralamasında ilk 3'e çıkmayı başarmıştı. Başarı tescillenmişti.

EFQM finalinde birincilik kaçtığında Nüket hocanın sözü vizyonun amacını anlatıyordu.
"Güneşi hedefledik, ıskalasak bile yıldızların arasındayız"
Nüket Yetiş, 2000
Üstte örneklerini verdiğim başarı hikayeleri beni düşünmeye itiyor. Hedef ne kadar imkansız görünse görünsün, insanların içindeki enerjiyi bir hedefe odakladığınızda başarabileceklerinizin sınırı yok. İster koca bir millet olun, ister bir şirket, ister bir takım, isterse kendiniz bir başınıza olun, ulvi bir hedef belirlemek ve ona odaklanmak başarıyı sağlamada en önde gelen şey. Yeter ki:

 1. Kendinize ve başkalarına yalan söylemeyin. Yanlışı gördüğünüzde doğruymuş gibi davranmayın. Açık olun, şeffaf olun, bilgi gizlemeyin. İnsanlara güvenin, onların güvenine sahip çıkın. Güven olmadan hiçbir hedefe ulaşılamaz.
 2. Enerjinizi hedef dışı harcamayın. Hedefe hizmet eden işlere, eğitimlere,  etkinliklere enerjinizi odaklayın.
 3. Sorumluluk alın, sorumluluk isteyin. İnsanların size iş atamasını beklemeyin. Bir işiniz bitince bir başkasına yönelin. 
 4. Gözlemleyin. Sorunları ve sorunların altında yatan nedenleri bulun. Süreçlerin esiri olmayın. Düzeltin, iyileştirin, süreçleri kendinize uyarlayın.
 5. Hizmetkar liderler edinin yada hizmetkar liderlerden olun. Bir hedefe odaklanmış insanların sorunlarını dinleyecek ve çözüm için önayak olacak liderler mutlaka gereklidir.
 6. Ulvi bir hedef, vizyon belirleyin. Tüm strateji, süreç ve politikalarınızı bu hedefe göre düzenleyeceksiniz.
 7. Hedefinize bir süre belirleyin. Planlarınızı küçük parçalara bölün. Her bir parçanın başında o parçanın detaylarını yeniden planlayın.
 8. Ana planın içindeki her bir parça için ana hedefe hizmet eden bir ara hedef belirleyin.
 9. Belirlediğiniz disiplinlere uyun. Uygulamaları kitabına göre yapın. Rakamlara ve istatistiklere inanın.
 10. Hedef yolunda arkadaşlarınıza, bu yolda sizinle çalışanlara sık sık geribildirim verin. Fikirlerinizi en uygun nezaket ve yolla iletin. Size iletilen olumlu olumsuz tüm fikirleri dinleyin ve sık sık özdeğerlendirme yapın.
 11. İnsanlara ne düşündüklerini, nasıl hissettiklerini sorun. İnsanları dinleyin.
 12. Başarıyı ödüllendirin. Ödül maddi olduğu gibi bir teşekkür kadar değerli de olabilir. Sizi sadece problem yaşandığında, yada problem bitiminde sorunun nedenlerini değerlendirmek üzere geldiğinizde görmesinler.

Üstteki maddeleri okuduğunuzda, bahsedilenler size agile'ın değerlerini anımsatıyor gibi geldi mi? Bana geldi:) Ne de olsa, agile'ın altında yatan değerler, başarılı bir yazılım hedefine ulaşmak için gerekenlerin altını çizmekten başka birşey değil.

0 yorum:

Yorum Gönder

Template developed by Confluent Forms LLC; more resources at BlogXpertise