14 Şubat 2013 Perşembe

Scrum Zihin Haritası

Scrum için çoğu yerde 5 dakikada öğrenilebilecek kadar kolaydır denir. Hatta internette arattığınızda "scrum in 5 minutes" isimli birçok belge, sunum ve videoya rastlayabilirsiniz. Bir yönden ben de aynı şekilde düşünüyorum. Scrum, içindeki tüm kural ve pratikleri ile basit, kolay anlaşılabilen ve mantıklı yöntemler bütünü. Ancak başka bir yönden ise uygulaması çok zor olduğunu düşünüyorum. Doğası gereği empirik, yani ancak ve ancak deneyerek öğrenilebilen, bir yöntem. Bu da onu "denemeden bilemeyeceğin" bir yapıya büründürüyor.

Tabiki uygulayabilmek için mutlaka Scrum içindeki rolleri, ritüelleri, teorisini ve kavramları bilmek gerekir. Tüm bunları -resmi scrum rehberi- gibi belgelerden öğrenebileceğiniz gibi, benim kolayıma gelen şekilde zihin haritaları yardımıyla da öğrenebilirsiniz.

Sizlerle muhtelif kaynaklardan faydalanarak oluşturduğum "Scrum Zihin Haritası"nı paylaşmak istiyorum. İster üstteki resime tıklayıp açılan büyük halini kaydedebilir, isterseniz pdf halini indirebilirsiniz. Herşeyi birarada tek bir sayfada görmek kavramları hatırlamanıza yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Ben faydalanıyorum, umarım sizler de faydalı bulursunuz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Template developed by Confluent Forms LLC; more resources at BlogXpertise