6 Ocak 2013 Pazar

Yazılım ustalığı üzerine

Tercümesini tamamladığım "Software Craftsmanship Manifesto", "Yazılım Ustalığı Manifestosu" adı ile bugün yayınlandı. Manifestoya http://manifesto.softwarecraftsmanship.org/#/tr bağlantısından erişebilirsiniz.


Billindiği üzere "Yazılım Ustalığı" kavramı, yazılım geliştiricilerin bilgi ve yeteneklerinin sürekli gelişmesine önem veren bir yaklaşım. Endüstrinin bolca şikayet ettiği kalitesiz yazılıma ve sıradanlaşma bataklığına saplanmış yazılımcılara karşı geliştirilmiş bir altyapı. Birçokları tarafından Agile Manifesto'yu bir adım öteye götüren bir eklenti. Benim gözümden ise iyi yazılım ve yazılımcı geliştirebilmek için gerekli ana kaidelerin adının konması. Agile Manifestonun bir rakibi değil, bilakis Agile Manifesto'nun üzerine söylenmiş bir eklenti.

"İyi yazılımı yalnız ve yalnız iyi yazılımcılar yapar" sözünü birçoğunuz duymuşsunuzdur. Yazılım geliştiriciliği, seri üretim bandında çalışan işçinin yaptığı işten ziyade, bir boyacının yada berberin işine daha çok benziyor. Usta olabilmek için sadece okulunu okumak değil, bir usta yanında çırak olmak da gerekli. Usta olabilmenin yolu ustaların yanında çıraklıktan geçiyor kısacası. Sıradanlıktan sıyrılmış ve hergün kendini bir basamak daha ileri taşıyan yazılım geliştiricilerine artık yazılım ustaları diyebiliriz.

Ustalık, üretkenlik, sürekli değer katma ve profesyonellik... Bunlara bir yazılımcıda olması gereken ana bileşenler diyebiliriz. "Yazılım Ustalığı Manifestosu" ise bu özellikleri kısaca bizlere özetliyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Template developed by Confluent Forms LLC; more resources at BlogXpertise