5 Ocak 2013 Cumartesi

Türkiye'deki agile topluluğun gücü

Agile'ın en çok sevdiğim özelliklerinden biri de sahip olduğu topluluk. Hatta bu sevgimi geçenlerde tüm dünyaya haykırdım:)
Dünyadaki agile topluluğu sıkça konferans ve buluşmalarda (meet-up) bilgilerini ve tecrübelerini paylaşıyor. Coğrafik uzaklıktan dolayı bu buluşmalara katılamamak beni ve benim gibi agile sevdalılarını üzüyordu. Türkiye'de onca agile sevdalısı (agilist) varken neden bir topluluğumuz oluşmadı kafamı çokça kurcalıyordu. Ta ki bu topluluğun Agile Turkey merkezli buluşmalar (meet-up), seminerler, konferanslar ve forumlar ile oluşturulduğunu görene kadar.


Türkiye'de ciddi bir sayıda çevik yazılım geliştirme konusunda deneyimli ve bilgili uzman var. Tüm bu uzmanları sanal ortamda buluşturmak dahi zorken, gerçek mekanlarda buluşturmak çok daha zahmetli ve ciddi emek isteyen bir şey. Bizlere ne mutlu ki Agile Turkey tüm bu emeği harcayarak Türkiye'de agile topluluğu yaratmayı başardı.

Yurtdışında "meet-up" olarak geçen buluşmaların bir benzeri, özellikle İstanbul'daki agile topluluk tarafından, yaklaşık her ay belli bir konu üzerinde deneyim ve bilgilerin paylaşılması amacıyla gerçekleştiriliyor. Bu buluşmalar Agile Turkey tarafından organize ediliyor. Bir kafede kahvelerimizi yudumlarken deneyimlerimiz üzerine sohbet etmek çok ama çok keyifli oluyor. Birçok yeni arkadaş ediniyor, onların anlattıkları ile Türkiye'deki farklı sektörleri görme fırsatı ediniyorsunuz. Agile alanında Türkiye'deki büyük ustalardan agile koç ve eğitmen Mehmet Yitmen ve Ahmet Akdağ ile sohbet ederken, onlardan olaylara farklı bakış açılarından bakabilmeyi öğreniyorsunuz. Gerçektende buluşmalarda geçirilen birkaç saat içerisinde edinilen bilgi paha biçilemez.

Eylül ayında benim konuşmacı olarak ilkine katıldığım bu toplantılar kısa sürede 3 kere gerçekleşti bile. Yeni buluşma, "Scrum organizasyonlarında Product Owner'lık" konusunda, Sony'de yıllarca Product Owner'lık yapmış Hakan Sağlam liderliğinde 17 Ocakta 19:30 - 21:00 saatleri arası Astoria AVM Cafe Nero'da gerçekleşecek. Buluşmalardan haberdar olabilmek için Agile Turkey'in Linkedin grubunu ve Agile Turkey'in twitter hesabını takip etmelisiniz.

Çok değerli uzmanlardan çok değerli deneyimlerin paylaşıldığı bu toplantılarda sizleri de görmek isterim. Topluluk olarak ne kadar bilgi paylaşımında bulunursak, agile dönüşüm sürecinde şirket ve takımlarımızda o kadar az sorun yaşarız. Yeni buluşmalarda görüşmek üzere...

0 yorum:

Yorum Gönder

Template developed by Confluent Forms LLC; more resources at BlogXpertise