4 Ocak 2013 Cuma

Takımların sahip olması gereken değerler

Agile yazılım geliştirme yönteminin en çok değer verdiği birim takım ve en çok anlam yüklediği iş de takım çalışmasıdır. Bireysel başarıdan ziyade, takımca bir amaç uğruna harcanmış alın teri onurlandırılır. Takımca yaşanmış başarısızlık, eğer tüm bireyleri ile mücadele edilmiş ise başarısızlık olarak görülmez. Hirosi Mitikani'nin de dediği gibi başarı yolunda atılmış emin bir adım olarak görülür. Başarısızlık, başarı yolunda karşılarına çıkacak sorunların ortaya çıkabilmesine bir vesiledir. "Gözlemle, sorunları bul ve çöz" (inspect and adapt) mantığı ile yaşamını sürdüren takımlar, elbet başarısızlıktan ders alacak ve başarıya mutlak ulaşacaktır.


Sürekli iyileştirme (continuous improvement) zihniyetine sahip, kaliteli yazılım geliştirme disiplinlerini yaşayan, takım kültürü oluşturmuş, yardımlaşmaktan ve yaptığı işten zevk alan takımlar inşa etmek.. Gerçekten emek isteyen bir iş.

On seneden fazladır yazılım geliştiren takımlarda çalışıyorum. Başarıya odaklı takımlar nasıl oluşturulur veya bu amaçta nerede ne gibi hatalar yapılabilir bifiil gördüm ve tecrübe ettim. Bu alandaki tecrübelerime dayanarak -agile yazılım geliştirme prensipleri ışığında- bir takım oluşturulurken takıma ne gibi değerler aşılanmalı, beraber irdeleyelim.

Takımlar bir şirketin en değerli varlığıdır, bunun bilincinde olun. Bireyler değil, başarıya ulaştıran takım ve takım çalışmasıdır. Çalıştığınız şirket, takımlardan ziyade bireyler üzerine performans değerlendirme yaparak "aslında değerli olan bireylerdir" mesajı veriyor olabilir. Ancak agile dönüşüm yaşayan şirketler, yaşadıkları kültür gereği bireylerden ziyade takımları değerlendirirler. Sizin takıma ne kadar değer kattığınızı, takımca nasıl çalıştığınızı ve ne kadar profesyonel olduğunuzu gözlemlerler.

Yapacağınız yardım, üzerinde çalıştığınız işten daha önemlidir. Takımınızdan biri sizden yardım istediğinde üzerinde çalıştığınız işten olabildiği kadar çabuk sıyrılıp yardıma koşmalısınız. Çünkü başkalarının size ihtiyacı olduğu gibi, -takım çalışmasının doğası gereği- sizin de başkalarının yardımına bolca ihtiyacınız olacak. Siz ne kadar yardımseverseniz, takım da enerjinize aynı oranda karşılık verecektir. Bu da takım çalışmasını tahmin edemeyeceğiniz kadar arttırır.

Bireysel çalışmayın, takım halinde çalışın. Bireysel çalışmaktan kastım, bir görev verildiğinde yedeğiniz hiç yokmuş gibi davranıp bilginin sizde kalmasına neden olmaktır. Oysaki sizin yedeğiniz, takımınızdaki diğer elemanlardır. Her ne kadar sizinle aynı görevi yada posizyonu yada teknik altyapıyı paylaşmasalarda, onlarla mutlaka iletişimde olun. Yaptıklarınızdan haberdar olmalarını sağlayın.

Yaptığınız işi yayınlamadan önce mutlaka takım ile paylaşın. Analiz yaparken ya da yazılım geliştirirken çeşitli nedenlerle tek başına çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Takımı toplayın, kodu yada dökümanı duvara yansıtın ve takıma yaptıklarınızı anlatın. Onlardan geribildirim alın. Kod gözden geçirme (code review) kadar hazırladığınız belgeleri de takımca gözden geçirmeye çalışın. Farklı gözler çok farklı eskiklikleri görecek ve yaptığınız işin kalitesi oldukça artacaktır.  Kodunuzu eşli programlama (pair programming) ile yazabilirsiniz. Hem teknik hem de platform bilgisini kazanmış/aktarmış olursunuz.

Takım arkadaşlarınıza güvenin, size olan güveni hakkedin. Arkadaşlarınız size birçok sırrını paylaşacaklar. Bu sırları başkaları ile paylaşmayın. Eğer yönetici yada takım lideri iseniz, size anlatılan problemleri üst yönetim ile paylaşmak isteyebilirsiniz. Paylaşıp paylaşmama kararını problemin sahibi ile verin. "Bana anlattığın şu problemi çözebilmek için sorununu üst yönetim ile paylaşmak istiyorum. Şunlardan bahsedeceğim, senin için de uygun mu?" şeklinde teyit alın. En kötü lider, duyduklarını yöneticilerine yetiştiren, gammazlayan ve takımca güvenilmeyen liderdir.

Takım arkadaşlarına iş yada süreçler hakkında geribildirim verin. Geribildirim verebilmek için iletişim kanallarınızın açık olması gerekir. Bu da kişiler arasında güven varsa mümkündür. Eğer güven ilişkisi kurulmuş ise, mutlaka yapılan iş ve uyguladığınız süreçler ile alakalı olumlu yada olumsuz fikirlerinizi takım arkadaşlarınız ile paylaşın. Bu sizin şeffaf olmanızı ve takım ruhuna katkı yapmanızı sağlar.

Bir gerginlik olursa, kesinlikle sesinizi yükseltmeyin, kırıcı sözler sarfetmeyin. Gerginlikler insan doğası gereği olabilir. Kurum kültürünüzün zayıflığından bu gerginlikler nahoş sonuçlara doğru gidebilir. Ancak olması gereken, gerginliklerin oluştuğu anda bitirilmesidir. Takım içerisindeki gerginliklerin direk lider tarafından tatlıya bağlanması gerekir. Eğer takımınızda gerginlik yaratmakta ısrar eden ve takım yapısını ciddi olarak yıpratan elemanlar varsa, takımınızdan uzaklaştırmak bazen en verimli çözümdür.

Başarısızlık sonrası kimseyi suçlamayın. Başarı yada başarısızlık takımca elde edilir. Belirli bir bireyin yaptığı hata nedeniyle tüm takım başarısız olmuş olabilir. Bu durumda dahi arkadaşınızdan desteği kesmeyin. Daima takımca sahiplenin.

Takım olarak sosyal ortamlarda muhabbeti paylaşın. Takımınızda kimse kimse ile dost olmak zorunda değil. Ama takım yapısının kurulabilmesi için arkadaşlık ve güven bağlarının bir nebze kurulmuş olması gerekir. Bunun için takımca öğle yemeğine çıkın, şirketin sağladığı sosyal ortamlara takımca katılın, muhabbet edin. Heleki dostlar edinirseniz, daha bir keyifli iş hayatınız olacaktır.

Takımca eğlenin, en azında eğlenmenin bir yolunu bulun. Oyuncaklar alın, komik videolar paylaşın, eğlenceli ritüeller yaratın. Kısaca takımca eğlenmenin bir yolunu bulun. Birbirinize lakap takmaktan yada bireylerin hassas olduğu konulara bulaşmaktan kaçının. İş hayat eğlenceli ise katlanılabilir.

Günlük Scrum toplantılarına (daily stand-up meetings) ve geçmişe-bakış toplantılarına (retrospective meetings) önem verin. Bu toplantılar takımdaki bireylerin birbirleri ile doğrudan paylaşımda bulundukları toplantılardır. Takım liderlerinin yada scrum master'in mutlaka "bu toplantılar daha verimli olabilir"i çalışmış olması gerekir. Bu toplantılarda dürüst olun. Açıkça ve yapıcı yorumlarda bulunun. Problemleri paylaşın ve çözüm için öneriler getirin.

Daima selam verin, size verilen selamı alın ve daima güleryüzlü olun. Çok basit bir öneri gibi gelebilir ama özel sektörde verilen selamı almayan kişilere sıkça rastlanıyor. Gülümsemek ve ilişkilerde sıcak bir yaklaşımda bulunmak birçok kişi için çok zor bir iş. Sizin yaydığınız pozitif enerji, tüm takımı etkileyecektir.

Başarılı ve mutlu takımlar kurmak kolay değil. Ama herşeyde olduğu gibi bu da sizin elinizde...

0 yorum:

Yorum Gönder

Template developed by Confluent Forms LLC; more resources at BlogXpertise