16 Ocak 2013 Çarşamba

İş hayatında eğlenceye zaman ayırıyor musunuz?

Yıllarca birçok takımda onlarca takım arkadaşımla beraber yazılım geliştirdim. Geçmişe baktığımda, en çok keyif aldığım anları hatırlamaya çalıştığımda, gözümün önüne çoğunlukla arkadaşlarımla sadece eğlenmek için yaptığımız (çoğunluğu tamamen geyik) anlar geliyor. Düşününce, bu geyik eğlencelikler yoğun iş temposunda zihnimiz yorgunken bizi rahatlatan nanide anlarmış aslında. Yaptığımız işten keyif almamızı ve iş hayatını daha çekilir kılan şeylermiş.


Agile kültürün olmazsa olmazlarından biri de "eğlenceye zaman ayırmak". Tabi bu kültürün tüm takım ve organizasyonda oturmuş olması gerekli. Yoksa birkaç kişinin kendi aralarında eğlenmeye çalışması değil bahsettiğim. Takımca bolca gülmek demek anlatmak istediğim.

Yaptığımız eğlenceli ritüelleri "kargo kültürü (cargo cult)"nden ayırmak istiyorum. Ne amaçla yaptığını bilmeden bir sonuç almak için yapılan totem tarzı ritüeller değil bunlar. Bunlar sadece eğlenmek için, topluca kahkaha atmak ve böylece deşarj olmak için yapılan eğlencelik şeyler. Birkaç örnek vermem şart oldu galiba:)

  • Geçmişte zaman zaman takımımıza yeni gelen arkadaşlara hoşgeldin eğitiminde "Sarı Yapıncak" şarkısını dinletmek. Bu şarkı dinlenmeden takıma katılmış olamazdın.
  • Yine takıma yeni gelen arkadaşlara birer oyuncak almak. Her takım arkadaşımızın bir oyuncağı olmak zorundaydı.
  • Zaman zaman kült Türk filmleri izlemek. En sevdiğimiz tabiki Cüneyt Arkın'ın "Ölüm Savaşçısı" idi. İzlerseniz Türk filmlerine bakışınız baştan değişecek eminim:)
  • Canlıda kritik bir hata çıkarsa, onu çözecek olan kişi resimdeki gibi kafasına özel bir şapka takardı ("it's not a bug, it's a feature" şapkası). 
Jurgen Appelo da bu konudan bahsederken kendi ritüllerinden örnekler vermiş. Mesela herkesin pembe kıyafetler giydiği "Pembe Perşembe" gibi. 

Herhangi bir amaca hizmet etmeyen, sadece keyif almak için yapılan eğlencelik ritüellerin iş hayatını ne kadar renklendirdiğine şahit oldum. Tabi sizinle aynı kafada harika iş arkadaşlarınız varsa, tadı bir başka...

1 yorum:

  1. Departmana basket potası alıp, zaman zaman turnuva düzenlemek de pek eğlenceli oluyor(du).

    YanıtlaSil

Template developed by Confluent Forms LLC; more resources at BlogXpertise