1 Ocak 2013 Salı

Agile olmadan başarılı yazılım geliştirilemez mi?

Size ve kendime en başta sormam gereken soruyu şimdi sorayım. "Neden illa agile? Agile olmadan başarılı yazılım geliştirilemez mi?"

Bu soruyu değerli arkadaşım Atilla Alkoç geçenlerde bizlere sordu ve cevabını çok güzel açıkladı. Eğer projeniz iyi gidiyorsa, gereksinimler karşılanıyorsa, müşterileriniz memnunsa, işler sizin için de iyi gidiyorsa, yaptığınız işte mutluysanız, her gün işinize keyifle geliyorsanız başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Agile, scrum, lean, kanban veya waterfall önemsiz. Neyi nasıl yapıyorsanız aynen devam edin.


Ancak geliştirdiğiniz yazılımlar çıkması gereken sürede çıkmıyorsa, çıkan projeler hata dolu ise, sürekli fazla mesai yapıyor ve hala işler yetişmiyorsa, müşteriler sürekli yeni gereksinimlerle geliyor ve sizin planınızı sürekli bozuyorlarsa, proje sırasında çıkan teknik ihtiyaçlar için müşteriler ikna edilemiyorsa, yazılım kalitesi kötüyse, ufacık bir değişiklik için günlerce uğraşmak gerekiyorsa, yöneticiler yazılımcıların verimsizliğinde şikayet ediyorsa, yazılımcıların değeri yok değerli olan projeye değer katmayanlarsa, yapacağınız işinin ne kadar zamanda bitebileceğine başkaları karar veriyorsa, teknik ve proje bilgileri belli birkaç kişide toplanmışsa, kendinizi geliştiremediğinizi düşünüyorsanız, değersiz hissediyorsanız, mutsuzsanız ve bu kimsenin umrunda değilse iş değişir.

Halihazırdaki şekilde çalışmanın sizi daha da mutsuz etmekten başka bir faydası olmayacaktır. Boşuna bekleyip vakit kaybetmeyin. Ana ilkesi "gözlemle, sorunları bol ve çöz" olan bir yazılım geliştirme yönetimi sizi bekliyor. İlk iş olarak -benim de Türkçe çevirisine katkı yaptığım- Agile Manifestoyu okuyun. Altında yatan prensiplere göz atın. İnsan merkezcil bir yöntem olan "çevik yazılım geliştirme"nin fikir altyapısını öğrendiğinizde artık değişiklik için adım atmaya hazırsınız demektir.

1 yorum:

  1. Cok dogru. Ayrica, terminolojiyi Turkcelestirme'de gercekten bol emegin olmus Lemi. Eline saglik.

    YanıtlaSil

Template developed by Confluent Forms LLC; more resources at BlogXpertise