16 Aralık 2012 Pazar

Nasıl yazılım geliştiriyorsunuz?

Nasıl yazılım geliştirdiğinizi kendinize hiç sordunuz mu? Hangi teknolojiyi ne kadar kullandığınızı yada  hangi işletim sistemi ve IDE'yi nasıl kullandığınızı sormuyorum. Nasıl yazılım yaptığınızı soruyorum.

Agile dönüşüm yaşayan firmalar çoğunlukla yaşanan dönüşümü proje yönetim süreçlerinde zannederler. Oysaki dönüşüm yazılım geliştirme zihniyetinde de yaşanmak zorundadır. Bu kültürel bir değişimi gerektirir ve özenle takip edilmeli, özenle planlanmalıdır. Yazılım geliştirme zihniyetindeki bu dönüşüm "yazılımı nasıl geliştiriyoruz?" sorusuna cevap aramakla başlar. Cevaplar geldikçe devam eder ve hiç bir zaman tamama ermez. Çünkü yazılım kültürü de değişmekte ve daha iyiye doğru kendini evrimleştirmektedir.


Eğer çalıştığınız şirket, bulunduğunuz takım ya da siz bu soruya tam anlamıyla cevap veremiyorsanız, değil Agile dönüşümü başarmayı, kaliteli yazılım geliştirmeyi dahi beceremiyorsunuz demektir. Herkez kod yazabilir, ancak sadece nasıl yazılım geliştirdiğini bilenler kaliteli, esnek ve başarılı projeler geliştirebilir.

Sorunun cevabı kendim ve çalıştığım şirket için çok açık. Üzerine bir çok blog yazmak istiyorum. Ancak çok ufak bir ipucu verebilirim: Testing ve TDD, code review, continuous integration, continuous deployment, pair programming, craftsmanship...

0 yorum:

Yorum Gönder

Template developed by Confluent Forms LLC; more resources at BlogXpertise