27 Aralık 2012 Perşembe

Büyük ustalara saygı

Profesyonel hayatta bazı insanlar vardır, anlattıklarıyla, yazdıklarıyla, yarattıklarıyla size ilham verirler. Anlayışınızı geliştirir, olaylara bakış açınızı değiştirirler. Ben de yazılım hayatımı kökten değiştiren birçok büyük usta tanıdım. Çoğu ile yüzyüze tanışma imkanım olmadı ancak konferans videolarından, yazdıkları yazılardan ve kitaplardan çok şey öğrendim. Bazıları ile ise yüzyüze tanışma imkanım da oldu. Benim için en önemlilerinde biri James Coplien idi. 2009 senesinde ACM Software'in düzenlediği Sertifikalı Scrum Master eğitimi için Türkiye'ye gelmişti ve bu eğitim yazılım geliştirme serüvenine bakışımı kökten değiştirdi. Agile development ve Scrum hakkında fikir altyapımı inşa etmemde çok etkili olmuştu.


2009 senesinde Devoxx konferansında hala unutamadığım bir keynote veren Robert C. Martin (UncleBob olarak da bilinir), Groovy/Grails lideri Guillaume Laforge, Java'nın yaratıcısı James Gosling ve daha bir çok değerli usta ile tanışma fırsatım oldu.

Keza yakın zamanda David J. Anderson ile Kodcu.com'un gerçekleştirdiği Yazılım Yöneticileri Zirvesi'nde tanıştım. Kanban'ı bir büyük ustadan canlı dinlemek çok heyecan vericiydi.

Haber aldığım kadarıyla, agile/lean konusunda büyük ustalardan Jurgen Appelo da ScrumTurkey'in davetlisi olarak Türkiye'ye "Management 3.0" eğitimi için geliyormuş. Kendisini düzenli takip ettiğim blogundan, düzenlediği Agile/Lean konferansından ve agile/lean yönetim konusunda çığır açan kitaplarından tanıyorum. Bence yazılım projelerinin başarısız olmasında en önemli etmenlerden biri proje ve insan yönetimi. Kitaplarından okuduğum kadarıyla Jurgen Appelo bu ikisine de bilimsel yöntemlerle yaklaşıyor ve inandığı çözümleri teorilerle destekliyor.

Daha çok sayıda büyük usta ile tanışmak, yüzyüze konuşmak, çığır açan fikirlerini kendilerinden dinlemek isterim. Dileğim yeni yılda inşallah gerçekleşir:)

0 yorum:

Yorum Gönder

Template developed by Confluent Forms LLC; more resources at BlogXpertise