16 Aralık 2012 Pazar

Agile dönüşüm planlanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta

Şirketinizde agile geçiş yapmayı planlıyor, takımlarınızda Scrum uygulamak istiyorsanız, daha planlama fazında birkaç noktaya özenle dikkat etmelisiniz.

  • Scrum ve Agile eğitimini herkesin aldığından emin olun. Kültürel değişim, insanların kafasında bolca soru yaratır. Soruların çoğunluğunun cevabı eğitim sırasında bulunacaktır emin olun. Ayrıca insanlar neyi niçin yaptığını bilmezlerse, bu rahatsızlık yaratır ve geçişinizi baltalayabilir. 
  • Scrum'ı başlatmak için en az karmaşık ve rahat proje takımını seçin. Sprint 0'dan itibaren kültürel değişim zaten takımı yoracaktır. Bir de projenin riski ve zorluğu ile uğraşmasınlar. Siz de Scrum'ın gidişatını rahatça gözlemleyebilin.
  • Agile dönüşümü gözlemleyen ve geçişi yöneten bir agile koç yada deneyimli Scrum Master bulundurun. Scrum Master pozisyonu adı üzerinde Scrum'ı en iyi bilen, agile zihniyeti en iyi oturtmuş kişilerden oluşur. Ancak bu niteliklerde Scrum Master'lar bulmak hiç de kolay değil. Özellikle daha henüz Agile'i yeni yeni tanıyan ülkemiz içinde. Bu nedenle, ne kadar eğitim vermiş olsanız da Scrum Master'larınız çok rahatlıkla eski alışkanlıklarına dönebilir, takım dönüşümden uzaklaşabilir. Ancak bir Agile koç, takımların günlük scrum toplantılarına dahi "tavuk" olarak girerek takımları gözlemler ve anında müdahale eder. Agile dönüşümün sıhhati için bence bu en önemli noktalardan biri.
  • Yönetimin desteğini almak için mücadele edin. Agile dönüşüm çalışanlardan başlar ve yönetim tarafından sahiplenirse, yada üst yönetimden başlar ve çalışanlar ikna edilirse ne ala. Harika. Ancak çoğunlukla aşağıdan bşalayan dönüşüm isteği yönetim engeline takılır. Herşeyi kontrol altına alabileceğini düşünen yönetimler "komuta et ve yönet"ten bir türlü vazgeçemezler. Belirsizliği kendileri yönetmek isterler, ki bilmezler ki belirsizlik yönetilemez, ancak belirsizliğe adapte olunabilir. Yönetimin desteğini alabilmek için mücade edin. Yönetim rakamlardan hoşlanır. Verimlilik, proje kalitesi ve müşteri memnuniyetinden rakamlarla bahsedin. Bolca araştırma sonucu sizi destekliyor. Bu sonuçları kullanın. Emin olun en azından yönetimin kafasında bolca soru işareti bırakacak, virüsü! damarlarına enjekte etmiş olacaksınız.
  • Müşterinizi eğitin. Malumunuz artık her bir ürün için bir Product Owner var ve artık takım sprintler içerisinde iş yapmaya odaklı. Bu nedenle proje ile alakalı tüm istekler Product Owner'da toplanacak. Bunun müşteriye bildirilmesi, Agile ve Scrum'ın onlara da anlatılması ve bu yeni süreçlerin daha verimli geçebilmesi onlarla işbirliği yapılması şarttır.
  • Süreçleri herkesin katkısına açık tutun. Agile dönüşüm yönetimin yada Scrum Master'ların sorumluluğunda değildir. Tüm organizasyonun sorumluluğundadır. Bu nedenle dönüşüm ile alakalı gözden geçirme toplantılarınıza katılmak isteyen herkesi davet edin. "Biz planladık siz uygulayın" mantığını sakın denemeyin.
  • Bilgi paylaşımı kanallarını açın ve bu kültürü yayın. Mümkünse herkesin eğitim vermesini (evet almasını değil, vermesini) sağlayın. Belli bir deneyim kazanmış herkes takıma birşey katabilir. Teknik yada değil, herkesin en az bir kere sunum yapmasını, eğitim vermesini sağlayın. Bilgiyi çoğaltmanın tek yolu paylaşmaktır. Gerekirse kişileri hafifçe zorlayın.
  • Geribildirim kanallarını açın ve takıma bunun önemini aşılayın. Bir çalışmaya göre, yıllık olağan performans görüşmelerinin verimli geçtiğine inan kişilerin oranı %10 çıkmış. Yani her 100 kişiden 90'ı bu görüşmelerin faydasına inanmıyor. Eminim siz de bu 90 kişi arasına giriyorsunuz. Peki ne yapmalı? Dünya üzerinde birçok firma artık yıllık değerlendirme toplantısı yapmıyor desem, ve bundan çok memnun olduklarını söylesem ne dersiniz. Firmanızın yapısı gereği bu toplantıları yapmak zorunda olabilirsiniz. Yine de kişiler üzerindeki önemini azaltın. Geribildirimi anında almalarını sağlayın. Geribildirim herkesin herkese verdiği birşeydir. Yani yöneticinin çalışanlarına ilettiği birşey değil. Bunun gerçekleşebilmesi için Scrum Master dikkatle gözlemlemeli ve takımı yönlendirmelidir.
  • Çalışanlarla birebir "hayat nasıl gidiyor" toplantıları yapın. Kimse iş ortamındaki mutsuzluğunu yada bir problemini yönetime giderek paylaşmak istemez. Bunu çalışanlardan beklemek, "bir probleminiz olduğunda bize gelin" demek anlamsız. Onun yerine yöneticilerin çalışanlara gidip "nasılsın" demesi, problemlerini sorması gerekir. Bu amaçla biz her çalışan ile 15er dakikalık "whatsup meeting" diyorduk. En ketum kişilerin bile birkaç sorudan sonra açıldığına ve çok önemli problemleri paylaştığına şahit oldum. Bu toplantıyı yöneticilerin düzenli olarak düzenlemesi gerekir.    
Değinmem gereken daha çok nokta var aslında. Onlara da zamanla değineceğim. Herkese keyifli agile dönüşümler diliyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder

Template developed by Confluent Forms LLC; more resources at BlogXpertise